Múzeum gitár v Sobranciach

Mestské múzeum, ktoré sa nachádza asi 200 metrov od centra v blízkosti pravoslávneho kostola je jediné gitarové múzeum v Európe a druhé na svete. Ďalšie sa nachádza v americkom Nashville.

 

Zbierky z obdobia 1947 – 1980

Návštevníci si tu môžu prezrieť takmer kompletnú zbierku (asi 200 kusov) elektronických gitár z obdobia rokov 1947 – 1980. Sobranecké gitarové múzeum mapuje vývoj a výrobu elektrofonických gitár Československu po druhej svetovej vojne. Dnes pod svojou strechou ukrýva neuveriteľných 1100 exponátov. V galérii je pre návštevníkov zatiaľ sprístupnených 200 gitár, klávesových nástrojov, zosilňovačov, starých rádii a dobových predmetov, evokujúcich udalosti a neopakovateľnú atmosféru doby.
 

Najvzácnejšie exponáty

Najvzácnejším exponátom je česká gitara Gracioso, na ktorej začínal svoju kariéru George Harisson, sú tu aj vzácne kusy, ktoré múzeu podaroval Petr Janda z Olympicu, Maťo Ďurinda z Tublatanky a iné osobnosti slovenskej hudobnej scény. Súčasťou stálej expozície je aj rozsiahly obrazový materiál. Za pozretie stojí kompletná dokumentácia o zrode, vývoji a obdobiach legendárnej skupiny Beatles s výkladom o gitarách, na ktorých liverpoolské kvarteto hralo v časoch svojej najväčšej slávy.

S činnosťou múzea je spätá aj keramická dielňa, kde si návštevníci môžu vyskúšať priamy styk s hlinou a jej tvarovaním.


Kontakt:

Gorkého 7,
073 01 Sobrance
Tel: +421 - 56 - 652 335
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Otváracie hodiny:

13.00 – 17.00 , okrem Po a So
Vstupné:  dobrovoľné